Fotoram.io 6 Concentrate
Aktualności

Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku- odpowiedź jest prosta TAK

Nowy sposób rozliczeń fotowoltaiki, powoduje iż zwrot z inwestycji w tą instalację nieznacznie wydłuży się.

Pomimo zmian w przepisach warto inwestować w fotowoltaikę, dlatego iż ceny energii w ostatnich czasach bardzo wzrosły i według prognozy ekspertów nadal będą rosnąć.

Termin zwrotu inwestycji można skrócić, wykorzystując dostępne programy w zakresie OZE wśród nich:

Program Mój Prąd – w 4 edycji, która ruszyła od 15 kwietnia 2022 roku, dopłaty są przewidziane wyłącznie dla tych prosumentów, którzy korzystają z net-billingu. Dotacja na fotowoltaikę w Mój Prąd 2022 może wynieść od 4.000 zł (jeśli kupimy tylko instalację PV) do 5.000 zł (jeśli oprócz PV kupimy rozwiązanie zwiększające autokonsumpcję – przy czym to rozwiązanie wsparte jest osobną kwotą dotacji).

Dotacja Czyste Powietrze dla fotowoltaiki również zakłada wsparcie do 50% wartości inwestycji, jednak kwota, jaką można uzyskać to nadal 5 tys. zł. Wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym, można je więc składać cały czas – do 2027 roku.

Ulga termomodernizacyjna – zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zakup instalacji PV (oczywiście tych, niepokrytych przez inną formę wsparcia). Wysokość zwrotu zależy od metody opodatkowania. Korzystać mogą osoby opodatkowane podatkiem liniowym (19%), według skali podatkowej (17% lub 32%) lub ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych.

Oprócz tych wskazanych powyżej, ogólnodostępnych programów dofinansowania fotowoltaiki, środki można również uzyskać w regionalnych projektach, realizowanych głównie ze środków RPO. 

Od 2022 roku mogą też pojawiać się nowe programy, ponieważ ma zacząć się dystrybucja budżetu unijnego na lata 2021-2027.

Jeszcze większy wpływ na opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku będzie miała autokonsumpcja – czyli bieżące wykorzystanie produkowanej energii.

Energia z fotowoltaiki, przetworzona przez falownik, w pierwszej kolejności jest wykorzystywana przez urządzenia działające w budynku. Dopiero nadwyżki trafiają do sieci, gdzie zostają rozliczone (chyba że to fotowoltaika z magazynem energii – wówczas najpierw ładuje się akumulator, a dopiero reszta trafia do sieci). Im więcej prądu z instalacji PV zużyjemy na bieżąco, tym lepiej na tym wychodzimy.

W przeciętnym gospodarstwie domowym, przez większą część dnia (czyli wtedy, gdy fotowoltaika generuje prąd) nikogo nie ma na miejscu. Autokonsumpcja dla takiego modelu zużycia energii, wynosi ok. 20% – 30%. To oznacza, że pozostałych 70% – 80% zostaje odesłana do sieci i przeliczona zgodnie z obowiązującymi zasadami (mniej lub bardziej korzystnymi).

W przypadku net-billingu autokonsumpcja jest kluczowa, bo energia z sieci jest obłożona dodatkowymi kosztami (m.in. kosztem profilowania, certyfikatów, akcyzy, ale też opłatami dystrybucyjnymi). Zatem im więcej “zewnętrznej energii” zastąpimy prądem wyprodukowanym przez nas, “za darmo”, tym większa opłacalność przedsięwzięcia.

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie autokonsumpcji, a tym samym zwiększenie opłacalności fotowoltaiki w 2022 roku.

  • Wykorzystanie urządzeń elektrycznych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania/chłodzenia domu – zastosowanie znajdzie tu m.in. pompa ciepła czy też inne sposoby ogrzewania elektrycznego.
  • Magazyn energii – pozwala zwiększyć autokonsumpcję nawet do 75-90%. Daje też większą samowystarczalność gospodarstwa domowego oraz stabilność dostępu do prądu (fotowoltaika on-grid nie działa podczas awarii sieci – z magazynem ten problem nie wystąpi). Magazyny będą szczególnie ważne w przyszłości, gdy w net-billingu będą stosowane godzinowe ceny energii. Zamiast słono płacić za energię z sieci w “drogich” godzinach, będziemy mogli czerpać ją z fotowoltaiki z magazynem energii. To pozwoli nam zaoszczędzić jeszcze więcej.

Na poprawę opłacalności wpłynie też bardziej świadome sterowanie zużyciem energii. Wiele urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym (np. pralka, zmywarka, suszarka elektryczna) ma funkcje “opóźnienia pracy”. Można więc je zaprogramować tak, by działały w godzinach największej produkcji z fotowoltaiki, co zmniejszy ilość energii odsyłanej do sieci. Istnieją też zaawansowane systemy zarządzania energią (HEMS/EMS – Energy Management Systems), które są w stanie na bieżąco zarządzać profilem zużycia.

Cały net-billing został skonstruowany właśnie w taki sposób, by zachęcać do zarządzania zużyciem energii i zwiększania elastyczności systemu energetycznego, poprzez lepszą autokonsumpcję.

Warto pamiętać, iż  ogromny wpływ na opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku będzie miała jakość wykonania. Zawsze warto mieć to na uwadze. Zadbajcie o to, by wybór oferty nie był podyktowany wyłącznie dostępnością terminów – w przeciwnym wypadku możecie ryzykować swoim bezpieczeństwem i wydajnością instalacji (a tym samym swoimi pieniędzmi). 

Należy też pamiętać, iż opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych należy obliczyć indywidualnie, ponieważ w dużej mierze zależy ona od wydajności instalacji, na które z kolei mają wpływ takie czynniki jak położenie geograficzne domu (i tym samym stopień nasłonecznienia) oraz samej instalacji (np. czy będzie ona umiejscowiona na dachu płaskim, czy stromym).

 

Zamów swoją instalację, ofertę tworzymy indywidualnie, dostosowaną do klienta

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 413107100, bądź prosimy wysyłać zapytania na adres fotowotaika@it-control.pl